Actorii nostri

Marian Adochitei A absolvit in 2005 Facultatea de Teatru, Sectia Actorie - Universitatea de Arte 'George Enescu' Iasi DATA nasterii: 30 Octombrie 1981

Teatru
LOPAHIN "Livada de Visini" de A.P. Cehov, Facultatea de Teatru examen de an
ROSENCRANTZ "Hamlet" de W. Shakespeare, Facultatea de Teatru examen de an
SEREBREAKOV "Unchiul Vanea" de A.P. Cehov, Teatrul National Iasi Regie: Ovidiu Lazar
UN OSPATAR "Prostii sub clar de luna" de T. Mazilu, Teatrul National Iasi Regie : Ovidiul Lazar
BORMENTHAL "Inima de caine" de M. Bulgakov, Teatrul National Iasi Regie : Diana Aldea
WILLIE "Sampanie Roz", adaptarea dupa "Happy Days" de S. Beckett, Ateneul Tatarasi Iasi Regie : Paul Bargetto
TROFIMOV "Livada de visini" de A.P. Cehov, Teatrul National Constanta Regie : Dan Vasile
AMOS FEODOROVICI Revizorul" de N. Gogol, Teatrul National Constanta Regie : Laszlo Shuba
DANSATOR "DulceAmar" de Yvette Bozsik, Teatrul National Constanta Regie : Yvette Bozsik
MARGARETA "Spalam copilul sau facem altul", Christopher Durang, Teatrul National Constanta Regie : Vincent Masterpaul
EMANUEL "Inimi Cicatrizate", Max Blecher, Teatrul National Constanta Regie : Radu Afrim
HOPKINS "Vrajitoarele din Salem" de Arthur Miller Regie : Gordon Edelshtein
TANARUL CARE VREA SA SE SINUCIDA "Mansarda la Paris cu vedere spre moarte" de Matei Visniec Regie : Radu Dinulescu
MADEMOISELLE SIMONE "Pana de Automobil" de Friedrich Durrenmatt Regie : Sorin Militaru
PASAGERUL "Terorism" de Vladimir si Oleg Presniakov Regie : Felix Alexa
BORA SORIC "(Pe)Trecerea sufletelor" de Dimitre Dinev Regia Sorin Militaru
ARGAN "Bolnavul inchipuit" De Moliere Regia Cristian Gheorghe
BEPPE "Galcevile din Chioggia" de C.Goldoni Regia Dana Dumitrescu
AMIENS/SILVIUS "Cum va place" de W.Shakespeare Regia Dan Vasile
HARRY "Titanic Orchestra" de Hristo Boytchev Regia Iulian Enache
Film
MARIAN PENU "Hacker" Regie : Alexandra Gulea si Stere Gulea, Scenariul:Cristi Puiu si Razvan Radulescu
MIRCEA "Curcanii nu zboara" Regie : Cristian Mungiu, Scenariul:Cristian Mungiu
RUDY "Luger" Regie : Jeff Burr, Scenariul:Coproductie romano-britanica
Rol - secundar "The Brothers Bloom" Regie : Rian Johnson
DANI "Trip" Regie : Florina Titz, Scenariul:Florina Titz
LOCOTENENTUL "Pe urmele lui Gruber" Regie : Radu Gabrea
Premii
Premiul "Stefan Iordache" pentru cel mai bun actor Gala Hop, 2009
Premiul "Generatia asteptata" Gala Hop,2006